Vmware ESX 6.7 Kurulum

Bu makalemde uzun zamandır yazmadığım, sektörden bir çok arkadaşımızn kullandığı sanallaştırma platformu VMWARE kurulumunu anlatıyor olacağım.

Sanallaştırma platformlarından biri olan wmware ESX 6.7 ISO’sunu indirmek için öncelikle https://my.vmware.com/ sitesinden hesap oluşturabilir veya hesabınız var ise eğer login olup indirebilirsiniz.

ISO’muzu indirdikten sonra ISO’muzu bootable usb olararak ayarlayıp fiziksel makinemizi USB’den başlatabiliriz. Karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir, kuracağımız sanallaştırma platformunu seçiyoruz.

Vmware ESX 6.7 Kurulum

Kurulum dosyasını seçtikten sonra kurulum dosyaları kopyalanmaya başlıyor.

Vmware ESX 6.7 Kurulum

Kurulum dosyaları kopyalanırken sunucumuzun donanım özelliklerinide görebiliyoruz.

Vmware ESX 6.7 Kurulum
Vmware ESX 6.7 Kurulum

Lisansı kabul edip, kurulama devam ediyoruz.

Sanallaştırma platformunun kurulacak diski seçiyoruz. Bu kurulan diski, kurulum tamamlandıktan sonra datastore kısmında görüyor olacağız.

Klavye dilini seçiyoruz burası önemli, genelde US Default olarak seçiliyor ingilizce olarak seçilip ilerlenir.

Kurulum dosyalarının kopayalanması ve konfigler yaptığımıza göre kurulam yapabiliriz artık. F11’e basarak kurulumu başlatalım.

Kurulum başladı.

Kurulum tamamlandı ve servisler başlıyor.

Sanallaştırma platformunun kurulumu tamamlandı ve DHCP’den ip aldı makinemiz ama fiziksel sunucumuz olduğu için DHCP üzerinden ip alınamaz ve rezarvasyon yapılmamalıdır. Direk statik ip adresi verilmesi gerekiyor, bu kısma ayarlar bölümünde geleceğiz.

Ekranın alt kısmında görebilirsiniz F2’ye bastığınız zaman konfigurasyon ekranı gelecek ve F12’ye basarak makineyi kapatabilir veya restart edebilirizi.

Konfigurasyon ekranına girmek için F2’ye bastığımızda kullanıcı adı ve şifre isteyecek kurulup yaparken root kullanıcısı ve şifresini isteyecektir.

Root kullanıcısı admin kullanıcı olduğu için kurulum yaparken bu hesaba şifre vermemizi zorunlu tutuluyor. Bu hesaba verilen şifre asla unutulmaması gereken şifre.

Şuanda yeni kullanıcılar oluşturmadığımız içinde root kullanıcısı ile login oluyoruz ve menü geliyor, bu menüde Configure Password seçeneğinde root kullanıcısının şifresini değiştiriyoruz.

Configure Management Network  seçeneğinde sunucumuzun network ayarlarını yapıyoruz yani statik ip vereceğiz. Burada actif olacak network portlarınıda seçebiliyor hangi portlar aktif olacak.

Restart Management Network seçeneği ethernet servislerini restart ediyoruz.

Configure Keyboard seçeneği ise kurulum yaparken klavye ayarımızı US Default yapmıştık, kurulum tamamlandıktan sonrada bu seçenecekten değişiklik yapabiliyoruz.

Troubleshooting Mode Options seçeneğinde platformun özelliklerini görüyoruz burada sunucuya SSH ile bağlanma veya ESX Shell açık olması gibi seçenekler genelde SSH bağlantısı kapalı tutulur güvenlik seçeneklerinden dolayı.

İlk yorumu siz yapın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*