Exchange 2016 Kurulum ve Yapılandırma

Bu makalemizde sizlere Exchange 2016 kurulumundan bahsedeceğim yapımızdan bahsetmek gerekirse ilk olarak aşağıdaki özelliklerde sanal makinelerimizi oluşturalım.

Domain Controller

 • 2X1 Cpu
  • 2 GB Ram (benim test ortamı olduğu için bu kadar verdim.)

60 GB Disk

Exchange Server 2016

 • 2X2 CPU
  • 8 GB RAM
  • 100 GB Disk

İlk olarak sanal sunucularımıza Windows Server 2012 R2 kurulumu gerçekleştiriyoruz. Kurulumlar bittikten sonra size tavsiye ilk olarak makinelerin isimlerini değiştirin sonrasında DC makinemizde Domain kurup kullanıcı açılımlarını yapıyoruz ve Exchange için kurduğumuz sunucuyu domaine katalım.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi DC makinesine Active Directory kurulumunu tamamladım.

Şimdi Exchange sunucumunuz adını değiştirip Domain’ e katarak işlemlerimize devam ediyoruz.

Exchange Sunucumuzu da Domain ortamına ekledikten sonra direk aşağıdaki gereksinimleri indirip kuralım.

 • Microsoft Unified Communications Managed API 4.0 Runtime
  • Microsoft .Net Framework 4.5.2 (Ben test ortamı olduğu için full update yapmıyorum ama siz full update yaparsanız bunu yüklemenize gerek kalmayacak)

Kurulumları yaptıktan sonra Exchange sunucumuzda Powershell açıyoruz ve aşağıdaki kodları sırayla yüklüyoruz.

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS

Powershell üzerinde gerekli bileşenlerin kurulumu için aşağıda ki komutu çalıştırıyoruz.

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

Powershell kurulumlarını yaptıktan sonra sunucumuzu yeniden başlatalım sonrasında Microsoft Unified Communications Managed API 4.0 Runtime yükleyebiliriz.

Kurulum tamamlandıktan sonra Exchange sunucu da domain admin kullanıcısı ile oturum açtım ama size tavsiyem bir kullanıcı açın ve o kullanıcı aşağıdaki gruplara üye yapmanız.

 • Enterprise Admin
  • Domain Admin
  • Schema Admin

Üye yaptığınız X kullanıcısı ile oturum açtıktan sonra Exchange 2016’ yı indirelim ve dosyaları “C” dizininde bir klasöre açalım sonrasında CMD satırını açıp aşağıdaki gereksinimleri sırayla kuralım.

Exchange 2016 link: http://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=49161

1_) setup.exe /prepareschema /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Aşağıdaki komut Active Directory üzerinde grupların oluşturulmasını sağlar.

2_) setup.exe /preparead /organizationname: “OrganizasyonAdi” /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Aşağıdaki komut Active Directory üzerinde yetkilerin düzenlenmesini sağlar.

3_) setup.exe /preparedomain /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Artık sıkıcı taraflar geçti ve Exchange kurulumuna geçiyoruz. Artık SETUP.EXE çalıştıralım ve kuruluma başlayalım.

İlk kurulum yaparken update yapmasını istemediğim için Don’t check for updates right now seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Next dedikten sonra karşımıza standart dosyalar kopyalanıyor ekranı geliyor.

Karşımıza çıkan ekranda next diyerek devam ediyoruz.

Kabul edip devam ediyoruz.

Server Role Selection sayfasında kurulacak Rolleri seçiyoruz. Exchange Server 2016 ile beraber Exchange Server tek sunucuda da daha kararlı çalışabiliyor. Bunu multi roles yerine single roles yapısına geçildiğinden anlayabiliyoruz.

Exchange Server 2013 de mailbox role ve client access role olarak çalışmaktaydı. Bu roller Exchange Server 2016’da Mailbox role ve Edge role olarak geliyor.

“Automatically install …” Exchange Server 2016 için gerekli rol ve feature’ları kurulum esnasında otomatik yüklenmesini sağlar. Biz daha önce gereksinimleri yaptığımız için seçmiyoruz.

Nereye kuracağını gösteriyoruz.

Son ayarları kontrol ediyor burada hata almaz isek eğer direk install diyerek kuruluma başlayacağız.

Kuruluma başlıyoruz.

Kurulum tamamlandıktan sonra Web Browser ile şu adresi yazalım ve karşımıza aşağıdaki ekran gelecek.

https://localhost/ecp

Size daha öncede bahsettiğim gibi ben Administrator kullanıcısı ile kurulum yaptım kolaylık olsun diye kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra Sign in diyelim.

İlk sefer giriş yaptığımız için saat biçimini istiyor bunu boş geçmezsiniz saat diliminiz  seçerek Save diyelim ve ayarlarımızı görelim.

Yukarıda gördüğünüz gibi kurulum tamamlandı artık bir Exchange 2016 ‘nız var. Ben daha fazla uzatmayacağım makaleyi bu seferlik sadece kurulum olsun bundan sonraki makalem yönetimi ve ayarlarını anlatıyor olacağım.

İlk yorumu siz yapın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*