HPE StoreVirtual VSA Nedir ve Kurulumu nasıl yapılır?

Sanallaştırılmış ortamlarda birleştirilmiş hesaplama ve depolama çözümleri geliştirmek için HPE StoreVirtual VSA Software, seçtiğiniz sunuculara, SSD’ye veya HDD ortamına yüksek performanslı paylaşılan depolama alanı sunar. HPE StoreVirtual VSA, kanıtlanmış veri hizmetleri teknolojisi üzerine kurulu ve VMware vSphere, Microsoft Hyper-V veya Linux KVM çalıştıran sunucu başına 50 TB’a kadar disk kapasitesini sanallaştırarak yazılım tanımlı depolama alanı sunar. HPE StoreVirtual VSA, gelişmiş hipervizor özelliklerini uygulamak için harici paylaşımlı depolama gereksinimini ortadan kaldırır.

HPE StoreVirtual VSA, kurumsal depolama özellikleri ve basit yönetimi ile düşük maliyetle bir disk havuzu sağlamak için ölçeklendirilmiş, dağıtılmış kümeleme kullanır. Birden çok sunucuda çalışan Çoklu StoreVirtual VSA’ları, Ağ RAID’iyle birimleri korumak suretiyle verileri yüksek düzeyde kullanılabilir hale getirme yeteneğiyle kümelenmiş bir StoreVirtual oluşturur. Kümeye daha fazla StoreVirtual VSA eklenmesi depolama havuzunu büyütür. Ağ RAID’li veri blokları, birden fazla StoreVirtual VSA arasında şeritlenir ve yansıtılır; böylece, disk, depolama altsistemi veya sunucu hatası durumunda birimler ve uygulamaların çevrimiçi kalmasına izin verilir. HPE Store’da iSCSI bağlantısı Virtual VSA, diğer uygulamaların yanı sıra, hypervisorlar tarafından depolama havuzlarının kullanılmasını destekler. HPE StoreVirtual VSA, sanal ve fiziksel ana makinelere bağlantı için 1GbE ve 10GbE ortamlarını tam olarak destekler.

StoreVirtual VSA ile birleştirilmiş altyapıyı kullanın ve işle ilgili kritik veri hizmetleri için daha yüksek düzey koruma sağlayın. Kullanımı kolay kurulum sihirbazları, HPE StoreVirtual VSA’nın VMware vSphere veya Microsoft Hyper-V’ye yerleştirilmesinde yardımcı olur. Merkezi Yönetim Konsolu’nu kullanarak, StoreVirtual VSA, uzak lokasyonlar içinde konuşlandırılabilir ve merkezi bir sanal depolama sistemi olarak yönetilebilir.

Donanım Özellikleri

HPE StoreVirtual VSA Yazılımı aşağıdakilerle birlikte bir vSphere, Hyper-V veya KVM lisanslı bir sunucu gerektirir:

 • Hyper-V, vSphere veya KVM’yi çalıştırmak için desteklenen sunucu
  • Microsoft Windows Server 2012, 2012 R2, 2016 (LeftHand OS 12.7 veya daha yenisi tarafından desteklenmektedir)
  • VMware vSphere 5.x ve üstü, VMware vSphere 6.0 (LeftHand OS 12.5 veya daha sonrası tarafından desteklenir) ve Vmware
  • vSphere 6.5 (LeftHand OS 12.7 veya daha yenisi tarafından desteklenmektedir)
  • Linux CentOS 6.6 / 6.7 / 7.0, RedHat Enterprise Linux 6.6 / 6.7 / 7.0, UBUNTU 14.04
 • Windows Server Kataloğu veya VMware Uyumluluk Kılavuzu’nda desteklenen blok depolama seçeneği
 • StoreVirtual VSA başına toplam 50 TB’a kadar yükseltilebilir. (aşağıdaki lisans seçeneklerine bakabilirsiniz.)
 • 2GHz’lik 2 sanal CPU’yu rezerve etme
 • StoreVirtual için bellek gereksinimleri, sanallaştırılmış depolama kapasitesine ve Adaptif Optimizasyonun ve / veya Alan İyileştirme

Kurulum ISO’sunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz… Benim yapımda Vmware ESX olduğu için onun ile ilerleyeceğim.

https://www.hpe.com/us/en/storage/storevirtual.html

Bu ekrana gelene kadar klasik lisans sözleşmesi VSA nedir olduğu için ben bu aşamadan başlattım ekran görüntüleri burada VSA’yı hangi host’a kuracaksak onu ekliyoruz.

Kullanıcı adı ve Şifremizi girdikten sonra bağlantımız sağlanıyor.

Vmware versiyon özelliklerini aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

Kurulum başlıyor.

 • Ben standart VSA seçtim birden fazla storage oluşturacağım diyorsanız eğer bu seçeneği seçebilirsiniz.
 • Hpe StoreVirtual FOM (Failover Manager) adından da anlaşılacağı üzere network üzerinden yük devretme yöneticisi gibi düşüne bilirisiniz.

İleri dediğimiz zaman ESX’e bağlı olan datastoreları görüyoruz yani VSA ‘nın kurulum dosyalarının duracağı yeri seçiyoruz ben 3par üzerinde ayrı LUN (alan) açtım onun içine konumlandırıyorum.

Network ayarlarını yapıyoruz makinenin DNS name girerken dikkat ediniz.

VSA ‘yı yöneteceğimiz 1 adet sanal makine kuruyoruz.

Disk olarak VSA’yı ek disk gibi ekliyoruz.

İlk yorumu siz yapın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*