Veeam Backup & Replication 8.0 Kurulum ve Yönetimi

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde Veeam Backup kurulumu ve Backup alınmasını anlatacağım.

Öncelikle neden backup kullanmalıyız ondan bahsedeyim bilişim sektöründe sürekli duyarız bu kelimeyi açıkçası beni çok kez kurtardı özellikle sisteminiz eski ve yoğun çalışıyorsa sistem. Veeam backup makinemizin tüm backuplarını alır nasıl alır IMAJ olarak alır makineyi geri dönebiliyoruz veya dosya File Server tarzı yapılarda dosya bazlı backup dan dönebiliyoruz.

İlk öncelikle Veaam ISO indiriyoruz http://www.veeam.com/vm-backup-recovery-replication-software.html bu adresten direk indire bilirsiniz kullanıcı kaydı oluştururken kurumsal mail adresi ister birde Hyper-v mi yoksa Vmware mi o seçeneğe dikkat etmenizi öneririm.

Ben bu işlem için bir adet Windows Server 2012 R2 kurulumu yaptım 2CPU ve 2GB ram 60GB HDD verdim zaten backupları kurduğumuz makine üzerinde tutmayacağız. Backuplar NAS ünitesi, Qnap ünitelerinde, Storage tutulur bu konuda da dikkat edin arkadaşlar backuplar sizin hayatınızı kurtarır. Ben kurduğum sunucuya ISO bağladım ve çalıştırdığım zaman aşağıdaki ekran görüntüsü karşımıza gelecektir.

Kafanızı karıştırmamak için ben sadece Backup & Replication kuracağım ve direk install diyerek kuruluma başlıyorum kurulum tamamlana kadar sadece 2-3 yerde bize bilgi soracaktır normal bir Windows tabanlı program kuruyormuş gibi kuracağız.

Deminde bahsettiğim gibi next diyerek geçiyoruz ve Provide License bu lisana dosyasını istiyor ücretsiz sürümü indirirseniz eğer arkadaşlar sizin sisteme kayıt olduğunuz mail adresinize gönderecektir. Browse diyerek lisans dosyası neredeyse onu gösteriyoruz ve Next dediğimizde dosyanın içeriğini okuyarak bir sonraki ekrana geçiş sağlıyoruz.

Bizim kurmak istediklerimizi soruyor ben sadece Veeam Backup ve Replication, Veeam Backup Catalog kuracağım PowerShell ile işimiz olmaz zaten bu ekranı da Next diyerek devam ediyoruz.

Evet arkadaşlar makalenin başında da bahsettiğim gibi ben makineyi yeni kurdum bilerek yukarıda gördüğünüz uygulamaları eklemedim sizde kurduğunuz yeni makinede veeam kurmak istediğinizde bu hatayı alacağınızı bildiğimden burada basit bir işlem direk Install diyoruz kendisi kuruyor zaten.

Install dedikten sonra kendi yükledi gördüğünüz gibi bu ekrana kadar olan tüm işlemler ayarlardı arkadaşlar ön hazırlık diye bilirsiniz Next dediğimizde artık bize kuracağımız ekran gelecek.

Burada Let me specify different setting ben kurarken işaretlemedim işaretlediğiniz zaman boşuna işlemleri uzatıyoruz direk Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Evet arkadaşlar kurulumumuz tamamlandı ve masaüstüne kısa yolunu da attığına göre artık bizim işimiz Finish diyerek programı çalıştırmaya kalıyor.

Programı çalıştırdığımızda kaç günlük lisans kaldığını görebiliyoruz benim kurduğum ücretsiz sürüm olduğu için 30 günlük veriyor

Program açıldığında 2 ana başlık karşımıza çıkıyor ilk olarak kısa bahsedeceğim için ben Server Tools kısmına bakmak istedim burada arkadaşlar.

Add Server: Server ekliye biliyoruz bunlar yukarıda da gördüğünüz gibi Vmware, Hyper-V, Microsoft ve Linux olmak üzere günümüzde kullandığımız tüm sunucularımızın backuplarını alabiliyoruzç

Edit Server: Adından da anlaşıldığı gibi eklediğimiz Serverları düzelte biliyoruz.

Remove Server: Eklediğimiz Serverları silmemize yarar.

Gereksiz yere uzatmamak için üzerlerin den kısaca geçtim arkadalar Add Server dediğimizde aşağıdaki gibi bir ekran geliyor hangi sunucuları ekleyebileceğiniz den bahsediliyor hepsinin aşamaları aynı ben bir sunucu ekleyeceğim fark etmiyor açıkçası.

VMware VSphere Seçeneğini seçiyorum benim sanal ortamımda ESXI olduğu için ve karşımıza gelen ekranda hangi makineyi türünü ekleyeceksek eğer onun IP adresini yazıyoruz.

Nex dedikten sonra bize şifre ekleyeceğim ekran getiriyor burada sanal makinenin kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz.

Add diyerek kullanıcı adı ve şifre giriyoruz burada dikkat edin arkadaşlar Domainde olan makine ekleyecekseniz ilk olarak domain\kullanıcı gibi giriyorsunuz. Sonrasında Nextdiyerek finish’e kadar gelip seunucu ekleme işlemimiz başarılı şekilde oluşuyor. Eklediğimiz sunucuları Vitrual Machines Ekranından görebiliyoruz şöyle bir kolaylıkda sağlıyor bize bu ekrandan makinenin çalışp çalışmadığınıda anlarız aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi.

Sunucularımız üzerinde yeşil olan üçgen şekli makinenin çalıştığını gösteriyor. Şimdiki işlemimiz Job oluşturmak.

Backup ve Replication alanına gelip orada Jobs sekmesinde sağ tuş new job diyerek aşağıdaki menü karşımıza gelecek.

Bu alanda isim veriyoruz Job ismini verip devam ediyoruz.

Add diyerek bağlı olduğu vcenterları ekranımıza geliyor vcenterların altında sanal makinelerimiz var o sanal makinelerden hangisinin backup alacaksak seçiyoruz benim örnek olarak ADC makinemi seçtim ve Add dedim Next diyorum.

Yukarıda gördüğünüz ve karşımıza gelecek ekranda backup nereye alınacağı anlatılmıştır. Benim HP 4.6TB diskimin içine alınmasını istiyorum ve onu seçip devam ediyorum.

Şimdi karşımıza gelen ekranda backup saat kaçta ve hangi günler alınacak ben her gün alınması için ve saat 10 da başladın dedim siz istediğiniz zamanı verebilirsiniz ve Create diyerek Job oluşturulmuştur.

Evet Jobs bölümünden oluşturduğumuz Job görebiliyoruz peki bunu yeniden düzenlemek yada ben oluşturdum kardeşim ama hemen bir backup almak istiyorum diyorsanız aşağıdaki resime göz atmanızı öneririm zaten yapmanız gereken sadece job seçip sağ tuş tıklayıp ne işlem yapmak istiyorsanız onu seçmek

Şimdi makinemizi açıyoruz ve direk kuruluma başlıyoruz.

Makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız arkadaşlar bir sonraki makalemizde buluşmak üzere.

İlk yorumu siz yapın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*